BrowseBiography
 Biography by letter : A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 0-9
Search in :
Valeriu Stoica picture, image, poster
Valeriu Stoica

Date of birth : 1953-10-01
Date of death : -
Birthplace : Bucuresti, Romania
Nationality : Română
Category : Politics
Last modified : 2010-08-17

Valeriu Stoica este un politician roman, avocat si profesor de drept civil la Facultatea de Drept a Universitatii Bucuresti.

A devenit membru al Partidului National Liberal (PNL) in 1990, a fost vicepresedinte al acestuia in perioada 1997-2001 si presedinte intre 17 februarie 2001 - 24 august 2002.

A fost ministrul justitiei in guvernele conduse de:
Victor Ciorbea: (12 dec. 1996 - 29 dec. 1997);
Radu Vasile: (17 apr. 1998 - 22 dec. 1999);
Mugur Isarescu: (22 dec.1999 - 28 dec. 2000).

In 2006 a parasit PNL si a devenit membru al Partidului Liberal Democrat
Valeriu Stoica este partener fondator al Societatii Civile de Avocati Stoica & Asociatii, unde, impreuna cu sotia sa, Cristiana Irinel Stoica, a creat in ultimii ani una dintre cele mai importante firme de avocatura din Romania, specializata in litigii civile si comerciale.

Este autor si coautor al unui mare numar de lucrari juridice din domeniile dreptului civil, dreptului comercial, drepturilor omului.


View the full website biography of Valeriu Stoica.
Browsebiography computer mode